Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Set |
| Lid Type | 1kg 2kg 3kg 5kg 7kg 10kg 15kg |
| Capacity | 1kg 1.5kg 2.5 kg 3.5 kg 6kg 9kg 12kg |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape/Style | Plastic round containers with press fiting lid |
| Material | Plastic |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Brand | UKP |
| Usage and Applications | Chemical and Pharmaceutical Storage, Horticulture and Gardening, Food Storage, Beverage Containers, Lab and Scientific Applications, Storage and Organization, Packaging and Transport, Cosmetics and Personal Care |
| Packaging Size | 36 set |
| Usage/Application | Food Storage |
Our Company is among the well-known name in the industry we are engaged in offering the best quality Storwell Round Plastic Container. Our offered products are prepared using best class plastics and latest technologies. Our valuable clients can avail from us these products in latest models and patterns as per the requirement.
Features:
• High strength
• Corrosion-free
• Attractive look
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 135 Set |
| Capacity | 3 lit 5lit 7lit set of 3 pcs |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material Type | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Container Shape | Container / Tub |
| Brand | UKP |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Kitchen container houshold container gifting promotion |
| Type | Container |
| Pattern | Printed |
| Usage and Applications | Horticulture and Gardening, Lab and Scientific Applications, Cosmetics and Personal Care, Food Storage, Storage and Organization, Packaging and Transport, Chemical and Pharmaceutical Storage |
| Features | Food Grade, Heavy Duty, IML/Printed, BPA-Free, Reusable, Freezer Safe, Leak Proof / Airtight |
| Usage | Dairy Products, Sweets & Snacks, Dry Fruits Storage, Industrial Use, Food Packaging |
| Shape | Round |
| Size | 3kg 5kg 7kg set 3 pcs foral flower printed |
Plastic container made from virgin Plastic container food greadPress fiting lid so easy to open vlosePlastic container long durblePlastic container with flower printed so perment printing so nice lookingand atractive look