Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 6000ml /6kg /6liter |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Box Type | Plastic bucket container with handle |
| Lid Type | With Lid |
| Usage | Electronics Packing, Cosmetic Packing, Household Storage, Tea packing /detrgent packing /industrial packing, Food Storage, Kitchen Storage, Industrial Packing |
| Length | L 18cm B 18 cm H 21cm |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Food Storage, Pharmaceutical Storage, Toy Storage, Household and Office Storage, Retail Display |
| Features | Recyclable, BPA Free, Freezer Safe, Durable |
| Country of Origin | Made in India |
| capecity | 6000ml/6kg/ 6liter |
Plastic container square shape 6kg 6000ml in size
Plastic container anamika named with airtight lid
Container with bucket type handle
Easy to cary and handle
Long life long durable
Virgin plastic as food grade
Bopp free
Use in food storage pscking
Soap and detrgent packing
Sonpapdi packing
Tea packing