Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Box Type | Food Container |
| Material | virgin |
| Capacity | 1000ml 1500ml 2500ml 3500ml 6000ml 9000ml 12000ml |
| Lid Type | With Lid |
| Usage | Industrial Packing, Household Storage, Kitchen Storage, Food Storage |
| Length | 1lit 1.5 lit 2.5lit 3.5lit 6 lit 9lit 12lit |
| Dimension | 1kg 1.5kg.2.5kg.3.5kg 6kg 9kg 12kg |
| Pattern | Plain |
| Shape | Square |
| Brand | ukp |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | multi purpose utiliti .kitchen container .corporate packi g .corporat gifting article |
| Color | Transparent |
Container made from virgin matirial Suitable for kitchen storage.
used also for corporate gifting, promotion articales, multi utility.
this container is flower foil and milky colour.
container available in
We provide 3 pcs set as 1000ml 1500ml 2500ml
we provide 3 pcs. set as 1500ml 2500ml 3500ml
we provide 3 pcs. set as 3500ml 6000ml 9000ml
we provide 3 pcs. set as 6000ml 9000ml 12000ml
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 1.5 L |
| Shape | Square |
| Material | PP |
| Box Type | Food Container |
| Lid Type | Snap Lid |
| Material Grade | Virgin Plastic |
| Usage | Food Storage, Household Storage, Industrial Packing, Electronics Packing, Kitchen Storage, Cosmetic Packing, Tea 250gm pouch packing /confectionary /food storage |
| Features | Stackable |
| Color | Transparent |
| Printing | Without Print |
Plastic container smart container
Plastic container made from virgin matirial so food grade
Plastic container have LD lid so airlight and unbrekable
Easy to clean and wash
Life is longlastic long durable
Use for 250gm tea pouch skeem
Use for corporate packing ang promotiinal articles
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Capacity | 3 L |
| Material | PP |
| Box Type | Food Container |
| Lid Type | Snap Lid |
| Usage | Tea and detrgent packing and confectionary packing, Kitchen Storage, Food Storage, Industrial Packing, Electronics Packing, Cosmetic Packing, Household Storage |
| Width | 150 mm |
| Height | 200 mm |
| Color | Transparent |
| Printing | Without Print |
Plastic container 3liter in size
Plastic container square shape
Plastic container lid press fiting to in side so est to fiting
Esy to lid open close
Plastic container made from food grade matirial
Long life durable plastic container
Use for 1kg tea packing or gifting promotional packing
Use in plastic kichenware for storage food