Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6000 Piece |
| Capacity | 750 ml |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Shape/Style | Plastic bucket container with lid and handle |
| Features | Food Grade |
| Size | Round plastic 750ml |
| Country of Origin | Made in India |
Plastic round container made from virgin food grad matirialPlastic container fully transperant so product easly visibalePlastic container is press airtight fitting lid Plastic container with handle so easy for cariangPlastic container use in packaging confectionary product..chocholate .panutbutter packaging biryani packagingPlastic container also packaging for food and corporat product
Mostly use in biryani buket packing
Chocholate packing. sonpapdi packaging
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1200 Piece |
| Capacity | 3000ml /3liter/3kg |
| Shape | Round |
| Lid Type | Regular Lid |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Brand | UKP |
| Size/Dimension | 3 liter round container with handle |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Sonpapdi.chocholate.tea.detergent.packing slso corporate gifting and packing |
| Number of Compartments | 1 (No Compartment) |
| Container Grade | Food Grade |
| Microwave Safe | No |
| Handle Type | With Handle |
| Is It With Spoon | Without Spoon |
| Pattern | Plain |
| Is It Disposable | Non Disposable |
Plastic round container with handle made from reliance virgin random matirial so clear and fully trañsperant .product food grade so use paking food fmgc product also in sonpapdi .tea packing .food packing. chocholate packing .detergent packing container with handle so easy to handle and atractive