Product Details:
| Minimum Order Quantity | 108 Set |
| Capacity | 5kg 7kg 10kg /5000ml 7000ml 10000ml/5liter 7liter 10liter |
| Lid Type | Pressfiting lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Material | PP |
| Shape/Style | Container / Tub |
| Brand | UKP |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Packaging and Transport, Storage and Organization, Chemical and Pharmaceutical Storage, Cosmetics and Personal Care, Lab and Scientific Applications, Food Storage, Horticulture and Gardening |
| Type | Plastic round Container |
| Size | 5000ml 7000ml 10000ml |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 36 set master carton |
| Usage/Application | Packing edible food gread.multi utility gifting kitchen storage container Houshold plastic container |
Features:
• High grade plastic attractive appearance
• Easy to clean due to wide mouth
• Moulded for easy handling
• Tabs for easy opening
• Store, freeze , Multi-utility containers
• Superior quality
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 411 Piece |
| Material | Plastic |
| No. Of Containers | Single |
| Capacity Per Container | 10 inch |
| Box Shape | Apple shape |
| With Lid | Press fiting lid |
| Usage Area | Hotel, Canteen, Catering, Food Court, Office Pantry, Home, Restaurant, Kitchen |
| Color | Pink |
| Set of boxes | Set of 1 |
| Number of Compartment | 7 |
| Product type | Spices set |
We are the leading manufacturer of a superior quality range of Round Food Grade Container, Airtight Container, Pharmaceutical Packing Container etc. In order to manufacture these household items, our adept professionals make use of the quality assured plastic and innovative techniques in compliance with the predefined industry standards. Owing to salient features like light weight, perfect finish, Eco-friendly nature, easy to use and excellent air sealing properties, these plastic containers are high on demand among our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Plastic Type | PP |
| Pack Size | Set of 7 |
| Shape | Round |
| Capacity | 1 kg/2 kg/3 kg 5kg 7kg 10kg15g round shape |
| Closure Type | Press Fit |
| Product Type | Gift Set |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Container Type | Jar / Canister |
| Pattern | Printed |
| Brand | UKP |
| Usage/Application | Food Storage |
| Type | Container |
| Number of Compartments | 7 |
| Color | Transparent |
| Features | BPA-Free, Stackable, Freezer Safe, Microwave Safe |
| Size | 1kg 2kg 3kg 5kg 7kg 10kg 15kg |