Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Capacity | 1000 ml (1 Ltr) |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material Type | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Container Shape | Container / Tub |
| Usage and Applications | Storage and Organization, Packaging and Transport, Lab and Scientific Applications, Chemical and Pharmaceutical Storage, Horticulture and Gardening, Food Storage, Cosmetics and Personal Care |
| Features | Reusable, BPA-Free, Leak Proof / Airtight, Food Grade, Microwave Safe, Heavy Duty, Freezer Safe, IML/Printed |
| Top Diameter | 100 mm |
| Usage | Dry Fruits Storage, Dairy Products, Food Packaging, Industrial Use, Sweets & Snacks |
| Food Grade | Yes |
| Usage/ Application | kitchen box |
| Country of Origin | Made in India |
Plastic round container is made from virgin food drade matirialWith permanat foil flower printedUsae in kitchen storageUse in packagingUse as gifting articles
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 900 Set |
| Capacity | 500ml 1000ml 1500ml set of 3 pcs |
| Lid Type | Separate Lid |
| Material | Plastic |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Shape/Style | Round plastic container |
| Usage and Applications | Cosmetics and Personal Care, Storage and Organization, Chemical and Pharmaceutical Storage, Food Storage, Packaging and Transport, Horticulture and Gardening |
| 0.5kg 1kg 1.5 kg | 500ml 1000ml 1500ml |
| MADE IN | INDIA |
| BRAND | UKP |
| SERVICE | PAN INDIA & EXPORT |
Plastic container in bowl type haff round in shap.Plastic container 500ml 1000ml 1500ml in size Easy for washLong last durableContainer made from food grade virgin matirial Use as food storage .kitchen containerUse ss gifting in festivalUse for corpotat packing and promotonal article
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Capacity | 600 ml |
| Lid Type | Snap On Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Storage and Organization, Cosmetics and Personal Care, Packaging and Transport, Chemical and Pharmaceutical Storage, Lab and Scientific Applications, Horticulture and Gardening, Beverage Containers, Food Storage |
| Microwave Safe | No |
| Material Grade | Food Grade |
UKP Round plastic container is 10 kg or 10000ml in capacityMade from virgin food grade matirial so safe for storage food and kitchen utility safeEasy to cleanLid is press fiting so eesay to open closeUse for kitchen storage utilityUse for detrgent and corpirat packing articles also in tea detrgent soap and powder packing and promotional article
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 3000ml /3kg |
| Shape | Oval |
| Material | Plastic |
| Lid Type | Airtight Lock |
| Color | Transparent |
| Type | Non Disposable |
| For Storing | Dry Fruits |
| Brand | UKP |
| Served In | Whole Wordls |
UKP plastic container is oval shapedCapacity of container is 3050mlMade from virgin matirial so safe for food and kitchane storageLid made from ldpe matirial so fiting is airtightEasy to clean and washUse for tea packing for 1kg puchUse for fiendly kitchen storageUse corporat packaging article also in gifting