Product Details:
| Minimum Order Quantity | 108 Set |
| Lid Type | Separate Lid |
| Capacity | 5 ltr / 7ltr / 10 ltr set of 3 pcs |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Shape/Style | Plastic round container 3 pcs set with folwer printined |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Type | Container |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Plastic round container |
| Food Grade | Yes |
| Size | 5000ml 7000ml 10000ml set of 3 pcs |
| Brand | UKP |
| Design Type | FLOWER FOIL PRINTED CONTAINERS |
| Usage/Application | Kitchen storage. Corporat plastic gifting .corporat promotion product.multi utility |
| Design | ROUND CONTAINER with flower printed |
| Cap Material | Plastic |
Plastic containers are made from virgin food gread matirial .containers long life &easy to clean .containers printed by heat transfer flower foil printing process so is perment printed generaly use kitchen utility .plastic gifting purpose.promotion artical in corporate company.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Set |
| Capacity | 1 kg/2 kg/3 kg 3pcs set |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Transparent |
| Shape/Style | Round plastic container |
| Material | Plastic |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Brand | UKP |
| Type | Container |
| Usage and Applications | Food Storage, Packaging and Transport, Lab and Scientific Applications, Cosmetics and Personal Care, Storage and Organization, Chemical and Pharmaceutical Storage, Horticulture and Gardening |
| Features | Airtight |
| Packaging Size | 100 set carton |
| Usage/Application | Food Storage |
We offer an extensive range of high-quality Foil Printed Plastic Container. Our range of containers is prepared using quality-tested raw material and is available in various shapes, sizes and colors.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Set |
| Capacity | 1kg 2kg 3kg set of 3 pcs |
| Set Of | 3 Pcs |
| Set Size | 3 Pcs |
| Material | Plastic |
| Brand | UKP |
| Usage / Application | Kitchen Storage |
| Usage/Application | Kitchen container. houshold container. giftin.promotion article |
| Shape | Round |
| Type | Container |
| Pattern | Printed |
| Size | 1kg 2kg 3kg |
Plastic container made from virgun matirialPlastic container perment foil flower printed so looking atractiveEasy to open close Press fitinf lid also contrast coloured Easy to clean Long lasting durableFoodgrade so use in food
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 189 Set |
| Capacity | 2500ml 3500ml 5000ml set of 3 pcs |
| Lid Type | Press fiting lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Shape/Style | Plastic round container |
| Pattern | Printed |
| Usage and Applications | Packaging and Transport, Cosmetics and Personal Care, Food Storage, Horticulture and Gardening, Chemical and Pharmaceutical Storage, Storage and Organization, Lab and Scientific Applications |
| Microwave Safe | No |
| Food Grade | Yes |
| Usage/ Application | Gifting Article / Promoitonal items |
| Size | 2500 3500 5000 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Set | Set of 3 Pcs |
We are the leading manufacturer of a superior quality range of Round Food Grade Container, Airtight Container, Pharmaceutical Packing Container etc. In order to manufacture these household items, our adept professionals make use of the quality assured plastic and innovative techniques in compliance with the predefined industry standards. Owing to salient features like light weight, perfect finish, Eco-friendly nature, easy to use and excellent air sealing properties, these plastic containers are high on demand among our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 108 Set |
| Capacity | 5kg 7kg 10kg set of 3 pcs |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material Type | PP (Polypropylene) |
| Color | White |
| Container Shape | Container / Tub |
| Brand | UKP |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Houshold kitchen container.corporate gifting |
| Type | Container |
| Usage and Applications | Storage and Organization, Cosmetics and Personal Care, Food Storage, Packaging and Transport, Chemical and Pharmaceutical Storage, Lab and Scientific Applications, Horticulture and Gardening |
| Usage | Dairy Products, Sweets & Snacks, Industrial Use, Food Packaging, Dry Fruits Storage |
| Shape | Round |
| Size | 5lit 7lit 10lit /5kg 7kg 10kg |
Plastic container made from virgin milkey white Folwer printed so loking atractiveEasy to open close Easy to clean and wash Long dureable
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 108 Set |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Usage and Applications | Storage and Organization, Cosmetics and Personal Care, Packaging and Transport, Lab and Scientific Applications, Chemical and Pharmaceutical Storage, Horticulture and Gardening, Food Storage |
| Cap Type | Press Fitting |
| Usage/ Application | Kitchen / Corporate Gifting and Food Packaging |
| Size | 5000 7000 10000 ml /5liter 7liter 10liter/.5kg ukg 10kg |
| Pattern | Plain |
Plastic container round shaped made from virgin matirial
Transpertant coloured pink & blue with round dott printed so look nice and attractive
Plastic container airtight fiting lid do easy to use in kitchen storage and foods and other
Use for corporate gifting articles
Use in pakaging like tea detergent
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Lid Type | Separate Lid |
| Capacity | 7,kg 10 kg 15kg |
| Plastic Material | Polyethylene (PE) |
| Material Type | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Container Shape | Container / Tub |
| Brand | UKP |
| Pattern | Printed |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Food Storage |
| Features | Reusable, Freezer Safe, IML/Printed, Microwave Safe, Leak Proof / Airtight, BPA-Free, Heavy Duty, Food Grade, With Handle |
| Usage | Sweets & Snacks, Dry Fruits Storage, Industrial Use, Food Packaging, Dairy Products |
| Packaging Size | 36 set |
| Material | Plastic |
We have come with the Plastic Round Container for our customers. These products are available in many different sizes. The offered product is manufactured as per the quality norms that are defined by the industry. Apart from this, we are offering these products at very reasonable prices.