Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1050 Piece |
| Capacity | 3000 ml (3 Ltr) |
| Lid Type | Separate Lid |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Shape/Style | Round container |
| Usage and Applications | Horticulture and Gardening, Cosmetics and Personal Care, Food Storage, Packaging and Transport, Lab and Scientific Applications, Storage and Organization, Chemical and Pharmaceutical Storage |
| Features | Reuseable |
| Usage/ Application | Use for tea packing .detrgent powder packing .kitchen food storage.sonpapdi packing. |
| Country of Origin | Made in India |
Plastic round container made from food grade virgin matirial
Use kitchen storage
Use as corpotat product packaging
Use as gifting articles
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1200 Piece |
| Capacity | 5liter /5kg/5000ml |
| Lid Type | Separate Lid |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Shape/Style | Plastic round container with lid and handle |
| Brand | UKP |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Detergent. tea. Food & corporat packaging &gifting .tea container for 1kg packing |
| Size | 5000ml ./5kg |
Plastic container capacity 5 liters .with handle so easy two handle suitable for detergent packaging tea packaging food packaging .also corporat gifting purpose
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1200 Piece |
| Capacity | 3 Litre |
| Material | Plastic |
| Plastic Type | PP |
| Lid Type | Separate Lid |
| Jar Shape | Round |
| Is It Disposable or Reusable | Reusable |
| Material Type | PP (Polypropylene) |
| Closure Type | Press Fit Cap |
| Color | Transparent |
| Jar Usage | Chocolate, Candy, Namkeen, Cookies, Dry Fruits, Gagery detrgent tea agriculture and other corporat packing, Toffees, Biscuits |
| Packaging Type | Box |
| Colour | Transparent |
| Shape | Round |
| Features | Food Grade |
| Top Diameter | 120 mm |
| Usage | Restaurant / HORECA, Dairy Products, Dry Fruits Storage, Biryani / Curry, Industrial Use, Takeaway / Parcel, Sweets & Snacks, Food Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Plastic round container with handle 3 lit /3kg /3000ml in size with handle .food grade container use in confectionary packing food matirial packing.hardwar packing.chemical thick and pest and powder matirial packing tea and detrgent packing | Dia 18 cm hight 12 cm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 189 Set |
| Capacity | 500 mL |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Material | Plastic |
| Brand | UkP |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Use in kichen container . Corporat gifting and packaging |
| Type | Bowl |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Horticulture and Gardening, Lab and Scientific Applications, Cosmetics and Personal Care, Chemical and Pharmaceutical Storage, Storage and Organization, Packaging and Transport, Food Storage |
| Shape | Round |
| Size | 2500ml 3500ml 5000ml |
Product made for specialy kichen multi utilityContainer is virgin food gread creta containe is avaible in milkey white with flower foil printed set with flower printed set.
Generally Used in kitchen container, corporate promoitonal gifting article
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 500ml 1000ml 1500ml 2500ml set of 4 pcs |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| Type | Non Disposable |
| With Lid | Yes |
| Color | Transparent |
| Food Grade | Yes |
| Set Of Container | Set of 4 |
| Pattern | Plain |
| Dimensions | 500ml 1000ml 1500ml 2500ml |
Plastic container is virgin food gradePlastic container is srt of 4 pcs size 500ml 1000ml 1500ml 2500ml in size combo packig Container is fully trsperant Easy to wash Long durableBest sell for 99 plastic container lotUse as gifting .kitchen container for storage