Product Details:
| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Capacity | 1000ml 1500ml 2500ml 3500ml 6000ml 9000ml 12000ml |
| Material | Plastic |
| Shape | Squire |
| Number of Compartments | 7 pcs set or seprate single |
| Lid Type | With Lid |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Kitchen storage plastic containers /housholud plastic containers/plastic food containers |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1KG,1.5kg 2.5KG,3.5KG,6kg,9Kg & 12Kg |
We are ranked amongst the most trusted firms deeply engaged in offering a wide range of Plastic Square Shape Containers. for any type of packing
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 2500ml |
| Shape | Square |
| Lid Type | Regular Lid |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Storing Material | Edible & Non Edible |
| Number of Compartments | 1 (No Compartment) |
| Microwave Safe | Yes |
| Container Grade | Food Grade |
| Design Type | Standard |
| Handle Type | Without Handle |
| Usage/Application | Food. Packing tea.packing detrgent packing.gift articles for corporate |
| Property | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Plastic container square shapeMade from food grade virgin matirialUse for tea packing or giftingUse in kichen storageUse soap and detergentUse for gifting in corporat product